مزایای استفاده از روکش پرسلن

مزایای استفاده از روکش پرسلن

اگر چه روکش کامپوزیت نسبت به پرسلن دارای مزیت‌هایی است، اما در یک زمینه نمی‌تواند با پرسلن رقابت کند و آن ماندگاری و دوام است. علیرغم پیشرفت‌هایی که در سال‌های اخیر در زمینه بهبود مواد بکار رفته در رزین صورت گرفته است، پرسلن  هم‌چنان ماده‌ای بس قویتر از رزین کامپوزیت می‌باشد. همان‌طور که به خوبی اشاره شد روکش پرسلن می‌تواند ۱۰ تا ۱۵ سال دوام بیاورد. در مقایسه عمر متوسط ترمیم کامپوزیت بین ۵ تا ۷ سال است.

اگر به فکر استفاده از روکش دندان هستید بهتر است با توجه به مقایسه این دو و مزایای هرکدام، قبل از انتخاب همه موارد را خوب ارزیابی کنید. به عبارت دیگر در حالی که کامپوزیت نصف قیمت پرسلن هزینه خواهد داشت، طول عمر آن هم نصف پرسلن خواهد بود. بنابراین کدام یک ارزش بیشتری دارد؟

اکثر دندان‌پزشکان بر این باورند که روکش‌های پرسلن با شباهت داشتن به دندان واقعی از نظر زیبایی جلوه طبیعی‌تری دارند. پرسلن ظاهر مات و نیمه شفافی دارد که از این نظر کاملا مشابه مینای دندان است. همچنین با توجه به مقاومت مواد و جلایی که پس از انجام کار بر روی آن اعمال می‌شود، نسبت به لک و پریده شدن نیز بسیار مقاوم است. از سوی دیگر، ترمیم کامپوزیت نفوذپذیر و متعاقباً در برابر لک بسیار حساس می‌باشد. به این معنی که برای جلوگیری از ایجاد لک بر روی دندان باید با داشتن یک رژیم غذایی از خوردن غذاهایی که ممکن است سبب ایجاد لک شوند پرهیز کنید. کامپوزیت نیز برای زیبایی و شباهت داشتن به دندان واقعی باید جلا داده شود. در این زمینه نیز هیچکدام با یکدیگر قابل قیاس نیستند.

پروسه روکش پرسلن اغلب نیازمند زمان است تا روکش در آزمایشگاه ساخته شود. در این مدت بیمار از پوشش موقت باید استفاده کند. با این حال، دندان‌پزشکان روز به روز به استفاده از فناوری CAD / CAM روی می‌آورند که فرآیند تولید روکش را با سرعت بیشتری در لحظه فراهم می‌کند. اگر به دنبال استفاده از روکش پرسلن هستید، مهم است بدانید که دندان‌پزشک‌تان چه نوع فن‌آوری را دراختیار دارد. می‌توان به طور قابل توجهی پروسه درمان را در زمان کوتاه‌تری انجام داد. در نهایت، روکش پرسلن راه حل درمانی مناسبی برای مواردی چون ترمیم مینای صدمه دیده، فرسوده و شکسته شده دندان، نقص مادرزادی دندان‌ها، درست کردن دندان‌های ناهموار و غیره می‌باشد. استفاده از کامپوزیت شاید انتخاب مناسب و با دوامی برای موارد جدی نباشد. به عنوان مثال برای موارد تغییر رنگ و یا فاصله بین دندان‌ها، استفاده از ترمیم کامپوزیت درمان مناسب و قابل قبولی ارائه نمی‌دهد و بهترین و تنها گزینه استفاده از پرسلن است. دندان‌پزشک به عنوان مشاوره یک ارزیابی کامل از بهداشت دهان و دندان برای تعیین انتخاب گزینه‌های مناسب انجام خواهد داد.

کامپوزیت یا پرسلن… کدامیک؟

در پایان تنها راه برای اینکه بدانید استفاده از کدامیک برایتان بهتر است باید با دندان‌پزشک خود صحبت کنید. به عبارت دیگر، تشخیص دهید که چه چیزی برای‌تان مهم است؟ اگر به دنبال راه حل ارزان قیمت هستید، استفاده از ترمیم کامپوزیت برایتان مناسب خواهد بود. اما اگر بیشتر زیبایی برایتان اهمیت دارد و به دنبال انتخاب با دوام هستید که در عین حال طبیعی به‌نظر برسد و هزینه آن برایتان اهمیت ندارد، روکش پرسلن بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت.

در هر صورت، صرف نظر از اینکه از چه موادی استفاده شود، مطمئن باشید که هر دو لبخند زیبایی به شما هدیه خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *