اهمیت محافظ دهان در چیست؟

تقریباً در هر بازی می­توان از آسیب ­های سر و صورت جلوگیری کرد، از ورش­های مقابل  همچون فوتبال و بسکتبال گرفته تا ورزش­های غیرمقابل مثل بیس­بال، ژیمناستیک، دوچرخه­ سواری، یا اسکیت­ بوردینگ. آسیب به دندان­، لب­، زبان و فک­ در کودکان و بزرگسالان مکرراً رخ می­دهد.

دندان­پزشکان عمومی عمده ی آسیب­های دهانی را ناشی از ورزش­ کردن می ­دانند تا هر علت دیگری.

بررسی انجام شده توسط دانشگاه تگزاس نشان داد که نزدیک به ۵ درصد ورشکاران مرد دانشگاه که ورزش­ هایی مثل فوتبال، بسکتبال، فوتبال آمریکایی، والیبال، بیسبال، هاکی روی یخ و لاکراس را بدون استفاده از محافظ دهان انجام می­دهند، متحمل آسیب­های دهانی شده ­اند. این رقم یعنی بیش ­از ۲۰۰۰ آسیب در فقط یک سال و فقط در سطح ورزش دانشگاهی می باشد.

بیشتر آسیب­ های ورزشی در سطح آماتور و ورزش دوره ی اول و دوم دبیرستان رخ می­دهد. اگر چه نیاز به تحقیقات بیشتر است، محافظ دندان می­تواند به جلوگیری از آسیب­ های جدی مثل ضربه مغزی نیز کمک کند. مستندات نشان می­دهند که محافظ دهان قطعاً به جلوگیری از شکستگیِ فک­ و دندان­ ، بریدگیِ  چانه و زبان (که اغلب مستلزم جراحی هستند)، و آسیب­ های دردناک به ریشه و استخوان نگه­دارنده ی دندان کمک کند. محافظ دهان به­ طوری طراحی شده است که با ایجاد محلی نرم برای دهان، دندان­ها، و فک از آسیب­ های جدی در شایع­ترین نقطه ی وقوع آسیب­ های ورزشی جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *