تغذیه

غذایی که می‏خورید، به طور مستقیم بر بهداشت عمومی و بهداشت دهان و دندانتان تاثیر می‏گذارد. رژیم غذایی‏ که حاوی میزان پایینی از مواد غذایی مهم باشد، می‏تواند کار سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با عفونت، سخت کند. براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، رژیم غذایی و تغذیه، بر روی سیر تکاملی ساختار سر و صورت، سرطان دهان و گسترش بیماری‏های دهانی تاثیر می‏گذارد. بیماری‏های دندانی مربوط به رژیم غذایی عبارتند از: پوسیدگی دندان، نقص‏ رشد در مینای دندان، پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال (لثه).

الگوهای غذا خوردن و انتخاب غذا فاکتورهای مهمی هستند که بر روی پیشرفت پوسیدگی دندان تأثیر می‏گذارند. باکتری‏ هایی که بر روی غشای دندان‏ها می‏ چسبند، پلاک نامیده می‏شوند. باکتری‏ها از هرآنچه که می‏خورید، به ویژه قندها (از جمله قند میوه) و نشاسته پخته شده (نان، سیب‏زمینی، برنج، ماکارونی و . . .) تغذیه می‏کنند. حدود ۵ دقیقه بعد از خوردن یا نوشیدن، باکتری‏ها در حینی که غذای شما را هضم می‏کنند، شروع به ترشح اسیدها را شروع می‏کنند.  این اسیدها می‏توانند سطح بیرونی دندان را از بین ببرند و مواد معدنی ارزشمند را حل کنند و این باعث ایجاد پوسیدگی دندان شود.  کودکان و بزرگسالان، مقادیر مشخصی از نوشابه‏ های پر از قند، نوشیدنی ‏های میوه ه‏ای شیرین-شده و اسنک‏های غیرمغذی را مصرف می‏کنند که بر روی دندان‏هایشان تاثیر می‏گذارند.  این اقلام عموما ارزش غذایی کمی دارند (اگر اصلا ارزش غذایی‏   داشته باشند) و در طول زمان دندان ها را از بین می‏برند.

موقع انتخاب غذا این موارد را به یاد داشته باشید:

تنوع

  • از همه ی گروه های غذایی استفاده کنید

تناسب

–  میوه‏ ها، سبزیجات، غلات کامل، شیر بدون‏ چربی یا کم‏ چرب را بیشتر و غذاهای حاوی شکر، کلسترول و نمک را کمتر مصرف کنید.

میانه ‏روی

  • تعداد و مقدار غذاهای حاوی قندهای افزودنی،کلسترول و نمک را محدود کنید.

فعالیت

  • فعالیت فیزیکی روزانه داشته باشید.

کودکان باید حداقل ۶۰ دقیقه و بزرگسالان حداقل ۳۰ دقیقه در روز فعالیت بدنی داشته باشند. در حالی که ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در روز سلامتی را به همراه می‏ آورد، فعالیت طولانی‏ تر یا فعالیت‏های شدیدتر می‏ تواند مزایای بیشتری برای سلامتی داشته باشد.

برای وعده‏ های غذایی و میان‏ وعده‏ها ، غذاهای مغذی و نوشیدنی‏ های کم‏ قند را انتخاب کنید. دو بار در روز به طور کامل با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. هر روز دندان‏هایتان را نخ دندان بکشید. به منظور برنام ه‏ریزی برای چکاپ‏ های مستمر و تمیز کردن دندان‏ها، با دندانپزشک تماس بگیرید.

 توصیه‏ های رژیم غذایی به منظور ارتقای سلامت بهینه و جلوگیری از بیماری‏های مرتبط با چاقی از جمله بیماری‏های قلبی عروقی، دیابت نوع ۲ و سرطان ارائه می‏شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *