درمان بیماری پریودنتال

چگونه بیماری پریودنتال درمان می شود؟

اگر بیماری پریودنتال در مراحل اولیه التهاب لثه تشخیص داده شود، می‌توان آن را با جرمگیری تخصصی، درمان کرد. اگر بیماری از مرحله التهاب (ژنژویت) به پیوره پیشرفت کرده باشد، درمان توسط فرایندی به نام “جرمگیری عمیق” یا “تمیز کردن سطوح ریشه” انجام می‌شود. این فرایند شامل تمیز کردن و صاف کردن سطوح ریشه دندان برای حذف جرم و رسوبات باکتریایی زیر خط دندان می‌باشد که موجب التیام لثه‌ها در این نواحی می‌شود. این روش بسته به میزان شدت بیماری، ممکن است نیاز به چندین جلسه درمانی داشته باشد.

در موارد پیوره پیشرفته، هنگامی که پاکت‌های عمیق بین دندان‌ها و لثه تشکیل شده باشد، ممکن است جراحی جهت درمان لازم باشد تا دندان‌پزشک بتواند ریشه دندان‌ها را کاملا تمیز کند و پاکت را از بین ببرد. وقتی که لثه کافی وجود نداشته باشد، ممکن است پیوند لثه انجام شود. در برخی از بیماری‌های پریودنتال، هنگامی که لثه و استخوان تا حدودی از بین می‌روند، بعضی از تکنیک‌های جراحی می‌توانند به احیا این بافت‌ها کمک کنند.

پیشرفت‌های جدیدی در علم داروسازی جهت درمان بیماری پریودنتال به وجود آمده است. استفاده از داروهای ضد میکروبی، آنتی بیوتیک‌ها و همچنین سایر داروهایی که کنترل کننده واکنش بدن به انواع بیماری‌های باکتریایی است در کند کردن روند بیماری موثر هستند.

چگونه می توان از بیماری پریودنتال جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای جلوگیری از بیماری‌های پریودنتال، بهداشت دهان و دندان است. مسواک زدن روزانه و استفاده از نخ دندان، رعایت رژیم غذایی متعادل و انجام چک‌آپ‌های منظم با مراجعه به دندان‌پزشک برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های پریودنتال ضروری است. با انجام این کارها شانس خود را برای یک عمر داشتن دندان‌هایی سالم افزایش می‌دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *