نومادران

 

  اطلاعاتی برای مادران و کسانی که قرار است مادر شوند

راز  داشتن دندان‌های سالم برای کودکان، به دوره‌ای برمی‌گردد که هنوز دندان در نیاورده‌اند.  در اینجا به برخی از سؤالات متداول در رابطه با سلامت و بهداشت دندان که مرتبط با بارداری، اطفال، اطفال نوپا و کودکان است، پاسخ داده شده است.

– آیا بارداری بر بهداشت دهانی تأثیر می‌گذارد؟

بله … تغییرات هورمونی، طریقه ی عکس‌العمل بافت‌های لثه نسبت به عوامل محرک در پلاک را  تغییر می‌دهند. مسواک زدن دندان‌ها و دو بار استفاده از نخ دندان در روز به منظور از بین بردن جرمِ دندان و همچنین اعمال یک رژیم غذایی متعادل کمک خواهد کرد که لثه‌هایتان را سالم نگه دارید.

– آیا باید در دوران بارداری به دندان‌پزشک مراجعه کنم؟

بله … شما باید به‌طور مرتب توسط دندان‌پزشک ویزیت شوید.  بااین‌حال بسیار مهم است که به دندان‌پزشکتان در کلینیک اطلاع دهید که باردار هستید.

– آیا اشعه ی ایکس در دوران بارداری بی‌خطر است؟

بله … اشعه ی ایکس در دوران بارداری بی‌خطر است و یک ابزار حیاتی برای کمک به شناسایی مشکلات مربوط به سلامت دهان و دندان محسوب می‌شود.  فقط اشعه‌های ایکسی که برای درمان ضروری هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین از شما خواسته می‌شود که از یک محافظ سُربی برای حفاظت جانبی نیزاستفاده کنید.

– چه زمان نوزادم شروع به دندان درآوردن می‌کند؟

درآوردن دندان از یک نوزاد به نوزاد دیگر متفاوت است. بااین‌حال، در اغلب نوزادان بین ۶ تا ۱۲ ماهگی دندان‌ها شروع به درآمدن می‌کنند.

– از چه زمانی باید مسواک‌ زدن دندان‌های نوزادم را شروع کنم؟

از بدو تولد، لثه‌های نوزادتان را با یک مسواک نرم مخصوص نوزادان،گاز استریل پنبه‌ای، یا پارچه و آب سرد، تمیز کنید. برای نوزادان زیر دو سال، والدین باید با دندان‌پزشک کودکشان، قبل از استفاده از خمیردندان فلوراید دار، مشورت کنند.

– هنگام مسواک زدن دندان کودکم چه مقدار خمیردندان ‌ِفلورایددار می توانم استفاده کنم؟

در اوایل دوسالگی، باید مقدارِ فلوراید خمیردندان را هنگام مسواک زدن اندازه بگیرید. کودکان باید تشویق شوند که خمیردندان را به بیرون تُف کنند و آن را نبلعند، بعد از پنج یا شش‌سالگی، زمانی که کودک با اطمینان می‌تواند این کار را انجام دهد، میزان استفاده از خمیردندان را می‌توان افزایش داد.

– اولین ویزیت دندانپزشکی فرزندم چه زمانی باید انجام گیرد؟

اکثر سازمان‌های بهداشت و سلامت، والدین و مراقبت‌کنندگان را تشویق می‌کنند زمانی که اولین دندان کودک در می‌آید، معمولاً بین شش تا دوازده‌ماهگی، به دندان‌پزشک مراجعه کنند.

– چگونه می‌توانم مانع پوسیدگی زودرس دندان نوزادم، که به‌عنوان پوسیدگی‌های زودرس کودکی یا پوسیدگی دندان شیری نوزاد شناخته شده‌اند، شوم؟

هنگام خواباندن نوزاد (چرت یا خواب شبانه)، در بطری فقط آب بریزید . مایعات شکری مانند فرمولا، شیر مادر، آب‌میوه و سودا (کربنات سدیم) می‌توانند در اطراف دندان نوزاد جمع شده و باعث پوسیدگی شوند.  فراموش نکنید که لثه/ دندان نوزادتان را دو بار در روز به‌منظور از بین بردن مواد غذایی و پلاک تمیز کنید یا آن را بشویید.

– چه کار دیگری می‌توانم انجام دهم تا دندان‌های کودکم را سالم نگه دارم؟

بچه‌ها  با باکتری‌هایی که باعث پوسیدگی دندانی می‌شوند، متولد نمی‌شوند.  کودکان به‌وسیلۀ مراقبان خود –مخصوصاً مادرانشان- در معرض این باکتری‌ها قرار می‌گیرند.  شما می‌توانید با سالم و تمیز نگه داشتن دندان‌هایتان، به کاهش میزان تماس کودک با این باکتری‌ها کمک کنید و احتمال پوسیدگی زودرس را کاهش دهید.

– برای کمک به کودکم هنگام درآوردن دندان، چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

بسیاری از نوزادان، گاز زدنِ حلقه، قاشق سرد یا دستمال مرطوب را دوست دارند.  بعضی از والدین/ مراقبان ، لثۀ نوزاد خود را با انگشت تمیز می‌مالند.

– آیا باید به کودکم مکمل فلوراید بدهم؟

بعضی از نوزادان باید نوعی مکمل فلوراید دریافت کنند. بااین‌حال، بسیار مهم است که با پزشک متخصص اطفال یا دندانپزشک خود، برای تعیین میزان مناسب مکمل براساس محیطی که در آن زندگی می‌کنید، صحبت  کنید. آب  برخی جوامع به‌طور طبیعی حاویِ فلوراید است یا فلوراید به آب آشامیدنی خود اضافه می‌کنند.  کودکان در این جوامع نباید این مکمل اضافی را دریافت کنند.

سیلانت Sealant)) چیست؟

سیلانت یک مادۀ شفاف و پلاستیکی است که روی شیارهایِ سطحِ دندان‌های آسیایِ کودک شما به‌کار برده می‌شود.  سیلانت یک پوشش را برای محافظت از دندان‌ها در مقابل باکتری‌ها و ذرات غذا تشکیل می‌دهد. سیلانت می‌تواند خطر پوسیدگی برای کودکان و نوجوانان را به‌نحو چشمگیری کاهش دهد. دندانپزشک ، دندان‌های فرزندتان را که در حال درآمدن هستند، ارزیابی می‌کند و درصورت لزوم سیلانت را تجویز می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *