تحلیل لثه

 

تحلیل لثه ‏ها و بدون محافظ ماندن سطوح ریشه دندان، یک بیماری رایج در بزرگسالان بالای ۴۰ سال است. بسیاری از افراد آن را صرفاً نشانه‏ای از پیر شدن می‏دانند و در برخی موارد اساساً این اتفاق نتیجه ساییدگی و پارگی یا سال‏ها مسواک زدن بدون دقت است. با این وجود، گاهی عقب‏ نشینی لثه ‏ها می‏تواند نشانه چیزهای بیشتری باشد. در بسیاری از موارد، تحلیل لثه‏ ها به وسیله ی بیماری پریودنتال (بیماری لثه) ایجاد می‏شود. در بیشتر موارد، باعث هیچ دردی نمی‏ شود و افراد اصلاً متوجه آن نمی‏ شوند.

به طور کلی، بیماری لثه در بزرگسالان هنگامی شروع می‏ شود که باکتری‏های محتوی پلاک بر روی دندان‏ها و لثه ‏ها ایجاد می‏شوند. اگر پلاک به صورت روزانه برداشته نشود، سمومی را تولید می‏کند که باعث تحریک و التهاب لثه‏ ها می‏شوند. در نهایت پروسه التهاب، بافت‏های لثه را از بین می‏برد و باعث می‏شود آنها از دندان جدا شوند و فضاهایی به نام پاکت را ایجاد کنند. پاکت‏ها باعث جذب باکتری‏های بیشتر می‏شوند که این مشکل را بیشتر می‏کند.

در مراحل اولیه، بیماری لثه (ژنژیویت) که نشانه اش لثه‏ های قرمز و متورمی است که به راحتی خونریزی می‏کنند، برگشت‏ پذیر و قابل تشخیص و درمان به وسیله دندان‏پزشک یا بهداشت‏کار دهان و دندان در طول معاینه‏ های دوره‏ای است.

پیشرفت بیماری (پریودنتیت) می‏تواند استخوان و بافت‏های نرمی را از بین ببرد که از دندان محافظت می‏کنند. در مراحل پیشرفته پریودنتیت، دندان ممکن است لق شود، از جا کنده شود و یا به مرحله‏ ای برسد که دندان‏پزشک مجبور شود آن را از جا در بیاورد. درواقع، پریودنتیت عامل ۷۰ درصد از لق‏ شدگی‏های دندان در بزرگسالان بالای ۴۰ سال است. خبر خوب این است که با عادات روزانه بهداشت دهان و دندان می‏توان از این وضعیت لثه جلوگیری به عمل آورد. با مسواک زدن به وسیله یک مسواک نرم، استفاده از فشار ملایم تا متوسط و حرکت‏های دایره‏ ای کوچک یا عقب‏ وجلوهای بسیار اندک مسواک، می‏توان به بهترین وجه از تحلیل لثه‏ ها جلوگیری به عمل آورد. استفاده از مسواک‏هایی که برس‏های سختی دارند و همچنین به کار بردن ضربه‏ های افقی بلند با فشار اضافی بر روی مسواک صحیح نیست.

اگر لثه‏ ها دچار تحلیل شده ‏اند، گاهی اوقات می‏توان از پیوند بافت لثه برای پوشاندن قسمتی از سطح بی‏ حفاظ ریشه و تقویت بافت ضعیف لثه که دچار عقب‏ نشینی شده است استفاده کرد تا از تحلیل بیشتر جلوگیری شود. همچنین حساسیت از بی‏ حفاظ ماندن سطح ریشه ناشی می‏شود و در لثه ‏هایی که دچار عقب‏ نشینی شده ‏اند رایج است. دندان‏پزشک می‏ تواند از یک سری دارو و درمان در مطب برای این افراد استفاده کند و یا محصولاتی را برای استفاده آنها در خانه توصیه کند که به کاهش حساسیت سطوح ریشه‏ ها کمک کند و از سطوح ریشه که در برابر پوسیدگی آسیب‏ پذیر هستند محافظت نماید.

به خاطر داشته باشید که با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به صورت روزانه و مراجعه مستمر به دندان‏پرشک، بزرگسالان می‏توانند در تمام طول عمر، دندان‏های طبیعی خود را حفظ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *