ترمیم کامپوزیت یا روکش تمام چینی

انتخاب روکش‌ دندان اولین گام برای بهبود زیبایی شناسی دندان‌ها و داشتن آن لبخند زیبایی است که همیشه در طلبش بودید. انتخاب مواد مورد استفاده در گام دوم قرار دارد.

رزین کامپوزیت و پرسلن رایج‌ترین مواد در فرآیند ساخت روکش دندان هستند. هر دو مواد می‌توانند توسط دندان‌پزشک مجرب مورد استفاده قرار بگیرند و لبخند زیبایی به شما ببخشند. اما چگونه می‌توان فهمید کدام نوع برای‌تان مناسب است؟ این بسته به نیاز خاص شما و اینکه چه مواردی برایتان از اهمیت بیشتری برخوردار است (هزینه، زمان درمان، و غیره)، می‌تواند متغیر باشد. در ادامه به مقایسه برخی تفاوت‌های بین ترمیم های کامپوزیت و روکش پرسلن می‌پردازیم.

مزایای استفاده از ترمیم کامپوزیت

ترمیم کامپوزیت نسبت به روکش تمام چینی(پرسلن) دارای یک سری مزایا می‌باشد. از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به هزینه درمان اشاره کرد. به طور متوسط، روکش پرسلن دو برابر گران‌تر از کامپوزیت است. این مسئله از آنجایی که بسیاری از درمان‌های این چنینی تحت پوشش بیمه قرار ندارد، برای برخی افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. هزینه روکش‌‌ها می‌تواند بر حسب برخی از عوامل متفاوت باشد.

یکی دیگر از مزایایی که ترمیم های کامپوزیت نسبت به روکش پرسلن دارند این است که کامپوزیت معمولا در همان روز درمان، با اندکی انتظار قابل ساختن است. ترمیم های کامپوزیت (همچنین به عنوان پیوند کامپوزیتی شناخته می‌شوند) به‌جای تولید در لابراتوار، مستقیماً بر روی دندان‌ها ساخته می‌شوند. رزین همرنگ دندان، به طور مستقیم بر روی دندان قرار داده می‌شود و سپس توسط دندان‌پزشک شکل داده شده و برش داده می‌شود. رزین شکل داده شده با استفاده از نور شدت بالا سخت می‌شود. پس از آن لایه‌های اضافی رزین مورد استفاده قرار می‌گیرد و با توجه به فرم مورد نظر برش داده می‌شود. پس از اتمام کار، به منظور ایجاد جلوه‌ای طبیعی‌تر و دندان مانند، رزین پالیش می‌شود. بنابراین روش استفاده از کامپوزیت بدون ایجاد حفره دهانی، در اصطلاح پزشکی کمتر تهاجمی است و در برابر پرسلن سریع‌تر انجام می‌شود.

مسلما بزرگترین مزیتی که کامپوزیت نسبت به پرسلن دارد برگشت پذیری آن است. پرسلن در استفاده نیاز به تغییر شکل دادن دندان‌های طبیعی برای قرار دادن روکش دارد. برای ترمیم با کامپوزیت، مقدار اندکی کار بر روی دندان‌های طبیعی جهت آماده کردن آن‌ها نیاز است. یعنی که دندان‌ها برای همیشه طوری تغییر شکل داده نمی‌شوند که نتوان مواد کامپوزیتی را برداشت و یا جایگزین کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *