آنچه باید قبل از انتخاب یک محافظ دهان بدانیم

 

همه ی محافظ­ های دهان یکسان نیستند. بسته به نوع طراحی و مواد استفاده شده، دهان­ گیرها از لحاظ اندازه، حفاظت، سهولت در نگه­داری و طول عمر متفاوت هستند. در زیر فهرستی از انواع محافظ دهان آورده شده است. قبل از تصمیم­ گیری با دندانپزشک خود مشورت کنید.

محافظ دهان سفارشی

این نوع محافظ­ سفارشی توسط دندانپزشک فرد و از روی مدل قالب­گیری شده از دندان­ها ساخته می­شوند، و ­طوری طراحی شده­ که با تمام دندان­ها تطابق پیدا می­کند و طبق مستندات بهترین نوع است. این نوع محافظ دهان می­تواند ضربه ­ها و فشارهای وارده به چانه را دفع کند. محافظ دهان­ های سفارشی ممکن است کمی گران­تر از دهان­ گیرهای تولیدیِ موجود در بازار باشند، اما بهترین تناسب و محافظت ممکن را ارائه می­دهند و از انواع دیگر راحت­تر هستند.

محافظ دهان فرم دهان

این محافظ ­ها عموماً از جنس ژل اکریلیک هستند که به­ طوری­ ساخته شده اند که فاصله ی میان دندان­ها را پر کنند. آنها را در آب جوش قرار می­دهند و سپس تلاش می­کنند تا به شکل دندان­ها دربیاید و قالب­گیری شود. این محافظ­ها تولید تجاری می­ شوند و از نظر تناسب و محافظت به خوبی انواع سفارشی که از روی قالب دهان فرد ساخته می­شوند، نیستند.

محافظ دهان پیش ­ساخته

نوعی محافظ دهان تولید تجاری شده و آماده ی مصرف است که ارزان­تر از همه است، اما در عین حال از نظر راحتی و حفاظت از همه ی انواع پایین تر است. این محافظ­های لاستیکی یا پلی وینیل پیش ­ساخته را می توانند در اکثر فروشگاه ­های لوازم ورزشی خریداری کرد. آنها از قابلیت تطابق با هیچ ­چیز برخوردار نیستند و در هیچ­ یک از مستندات دندانپزشکی پیشنهاد نشده ­اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *