چگونه دندان‌پزشک به شما کمک می کند جوان‌تر به نظر برسید ؟

 

 

تا چه اندازه سن دیگران را درست حدس می زنید؟

آیا می‌توانید سال تولد یا حتی دهه ی تولد آنها را حدس بزنید؟

بنا بر مطالعه‌ای که اخیراً صورت گرفته، حدس زدن سن دیگران وقتی لبخند می‌زنند بسیار سخت‌تر است. این امر به آن دلیل است که ما تمایل داریم چهره‌های خندان را جوان‌تر و جذاب‌تر فرض کنیم.

با بالا رفتن سن، به دلیل خرابی دندان‌هایمان ممکن است کمتر لبخند بزنیم. خجول بودن در مورد لبخند زدن می‌تواند اعتمادبه‌نفس فرد را تحت تأثیر قرار دهد، این موضوع ممکن است روی تعاملات اجتماعی و حرفه‌ای فرد تأثیر بگذارد. اما نگران نباشید: دندان‌پزشک‌های مجرب می‌توانند بسیاری از انواع بیماری‌های دندان را که نتیجه ی بالا رفتن سن است، معالجه کنند. اجازه بدهید رایج‌ترین دغدغه‌های دندان‌پزشکان برای معالجه ی دندان‌هایی که بر اثر بالا رفتن سن خراب می‌شوند  را بررسی کنیم و ببینیم چه کاری از دستمان بر می‌آید.

 

 دندان‌های تغییررنگ پیدا کرده

اگر فکر می‌کنید با گذشت زمان، دندان‌هایتان تیره‌تر می‌شوند، توهمی بی‌اساس نیست. با بالاتر رفتن سن، دندان‌های ما تیره‌تر می‌شوند. این امر گاهی به خاطر لکه هایی است که بر اثر برخی عادت‌ها مثل سیگار کشیدن، خوردن مشروب قرمز و خوردن چای یا قهوه است. اما اغلبِ این تغییرات به خاطر ساختارِ خود دندان‌ها است. دندان یک لایه ی بیرونیِ فوق‌العاده سخت و نیمه‌شفاف دارد که مینا نامیده می‌شود.

این لایه ی متخلخل غالباً در ابتدا مانند مروارید سفید است، اما با گذشت زمان ممکن است لکه بگیرد یا تغییر رنگ بدهد. دندان‌ها یک لایه ی درونی نرم‌تر هم دارند که عاج (Dentin) نامیده می‌شود، عاج دندان سفید نیست بلکه زرد یا قهوه‌ایِ متمایل به زرد است. هرچه سن ما بالاتر برود مینایِ دندان نازک‌تر شده و رنگ زرد عاج دندان بیشتر نمایان می‌شود. این امر می‌تواند باعث کاهش زیبایی لبخند شود.

ساختار پوسیده ی دندان همچنین می‌تواند جوانی و طراوت را از لبخند ما بگیرد: وایت فیلینگ‌ها [مواد سفیدرنگ برای پر کردن دندان‌های توخالی] ممکن است در نهایت رنگی شوند یا تغییر رنگ دهند، و رنگ خاکستریِ تیره ی آمالگام [نوعی آلیاژ خاکستری رنگ برای پر کردن دندان‌ها] ممکن است از آن چیزی که ما دوست داریم برجسته‌تر باشد.

در مواجهه با همه ی این مشکلات چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

 

-سفید کردن دندان‌ها

ثابت شده است که عناصر تشکیل‌دهنده ی بلیچینگ(سفید کردن دندان) حرفه‌ای اگر تحت نظارت استفاده شوند، بی‌خطر هستند و برای مینای دندانِ رنگی‌شده بسیار مفید هستند. در برخی موارد، برای مثال بعد از عصب‌کشی، می‌توانند باعث سفید شدن دندان‌ها از داخل هم بشوند. با‌این‌حال اگر دندان‌های شما به علت پروسه ی پیری دندانی که در بالا شرح داده شد،  بیش‌ از حد رنگی شده‌اند، ممکن است دیگر روش‌ها برای درخشان‌تر کردن لبخند شما از  سفید کردن موثرتر باشند.

 

-روکش‌ چینی

این لایه‌های فوق‌العاده نازک، به  قسمت جلویی(قابل‌ رویت) دندان‌ها متصل می‌شوند تا دندان‌ها به نحو چشمگیری جوان‌تر به نظر بیایند. هر روکش به صورت مجزا ساخته می‌شود بنابراین می‌توانید فقط یک دندان را سفید کنید یا اینکه یک ردیف کامل را سفید کنید. هر روکش به صورت سفارشی ساخته می‌شود تا  با نمایِ لبخند شما هماهنگ باشد اکثر روکش ها نیازمند برداشته شدن مقدار کمی از مینا هستند تا مناسب و طبیعی برسند، به آن معنا که این روش در واقع شکل دندان را تغییر می‌دهد پس برگشت‌ناپذیر است. همچنین این روش به دلیل پیچیدگی کم‌هزینه‌ترین راه نیست، بااین‌حال، این همان طور که در برخی از سلبریتی ها هم دیده شده بهترین راه برای برگشت به حالت قبلی است. به‌علاوه روکش های چینی لکه دار نمی شوند.

 

-باندینگ ها

وقتی فقط یک دندان تیره شده است می‌توان آن را به‌وسیله ی باندینگ ها سفید کرد. این یک روش ساده است، در کلینیک دندان خراب رابا مواد کامپوزیتی رنگی پُر می‌کنند تا به شکل دندان در بیاید و سپس صبر می‌کنند تا [مواد] سفت شود. این عمل چند بار تکرار می‌شود تا اینکه دندان پیوندی درخشان[و سفید] و طبیعی به نظر بیاید. روش باندینگ یک روش نسبتاً ارزان است اما دوام روکش چینی را ندارد، برخلاف روکش، دندان ترمیم شده ممکن است از سیگار، غذا و یا مشروب رنگ بپذیرد.

 

-روکش ها

اگر یک دندان به حدی خراب شده باشد که نتوان با استفاده از  کامپوزیت آن را درست کرد ممکن است یک تاج دندان کامل مورد نیاز باشد. روکش یا «کلاه» ، تمام قسمت‌های قابل رویت دندان از بُن دندان تا پایین خط لثه را شامل می‌شود. مانند اکثر روکش ها، وقتی دندان یک تاج دریافت می‌کند، تا ابد به آن نیاز دارد. تاج‌های ساخته‌شده از پرسلین(چینی) و کمپوزیت بسیار واقعی به نظر می‌رسند و سال‌ها دوام دارند.

-جایگزینی درمانهای قبلی

پرکننده‌های قدیمی، پیوندهای کامپوزیتی یا تاج‌هایی که آسیب دیده‌اند یا تغییر رنگ داده‌اندگاهی اوقات به نحو قابل‌ توجهی از زیبایی لبخند می‌کاهند. در چنین مواردی جایگزینی عملیات‌های قبلی را با مواد خوش‌فرم‌تر ( و احتمالا مقاوم‌تر)  مدنظر قرار دهید. به عنوان مثال آلیاژ خاکستریِ تیره رنگ آمالگام می‌توان با یک پرکنندۀ همرنگ دندان جایگزین کرد. می‌توانید بین اینله چینی (پر کردن قالبی دندان) و اُنله (نوعی از پرکننده است که در لابراتوار ساخته می‌شود و سپس به دندان متصل می‌شود) یکی را انتخاب کنید. پرسلین (چینی) نوعی سرامیک سخت و نیمه‌شفاف است که گران‌تر از کامپوزیت است، ولی بادوام‌تر است و تغییر رنگ نمی‌دهد و رنگی نمی‌شود.

 

-دندان‌های ساییده‌شده

ساییده‌شدن دندان‌ها هم یکی دیگر از علائم پیری است. دندان‌های جوان موزون هستند و در قسمت لبه ی دندان منحنی هستند. مقدار ساییدگی دندان‌ها در افراد مختلف متفاوت است و به عادت‌هایی مانند ساییدن دندان‌ها، و همچنین به ردیف بودن یا نبودن دندان‌ها بستگی دارد. کسانی که دندان‌هایشان را روی هم فشار می‌دهند، یا عادت به دندان قروچه کردن دارند زودتر دندان‌هایشان فرسوده می‌شود، بنابراین اُرتودنسی می‌کنند. دلیلش آن است که چنانچه دندان‌های نیش شما کاملا  با هم سازگار نباشند در نهایت ممکن است بعضی دندان ها ساییده شوند. به عنوان مثال فردی که دندان‌های جلویی ردیف پایینش بسیار به هم چسبیده‌اند احتمالا دندان‌های جلویی ردیف بالایش دندانه‌دار خواهند بود، زیرا دندان‌ها هنگام حرکت بر روی همدیگر ، یکدیگر را می‌سایند. چه راه‌هایی برای تغییر شکل و اندازه ی دندان‌ها و همچنین محافظت از ساییدگی آن ها وجود دارد؟

–فرم‌دهی دوباره به مینا

گاهی مته ی دندان‌پزشکی می‌تواند برای صاف کردن و شکل دادن به دندان‌های تیز و لبه‌تخت مورد استفاده قرار گیرد و به آنها ظاهری جذاب‌تر ببخشد. این یک عملیات جزئیِ نسبتاً ارزان در کلینیک است و از آنجایی که فقط سطح بیرونی دندان تغییر داده می‌شود نیازی به بی حسی موضعی نیست. با این‌حال اگر دندان‌های شما خیلی پوسیده باشند ممکن است برای رسیدن به ظاهر جذابی که شما دوست‌دارید، به انجام عملیات‌ اضافه‌ای نیاز باشد. این عملیات با روکش یا تاج ( که هر دو در بالا توضیح داده شده‌اند) و احتمالاً عمل جراحی لثه انجام می‌شود. این عملیات‌ها برای رسیدن به نتیجه ی چشمگیرتر نیازمند هزینه‌های بیشتر هستند.اگر شما عادت دارید شب‌ها دندان‌هایتان را به هم بسایید یا دندان قروچه کنید، با دندان‌پزشک خود صحبت کنید که یک محافظ شبانه برای شما فراهم کند تا وقتی می‌خوابید به دندان‌هایتان بپوشانید،  مخصوصاً اگر در نظر دارید که از روکش یا تاج استفاده کنید.

–ارتودنسی

هر روز افراد بیشتری به این قضیه پی میبرند که اگر دندان‌ها سالم باشند، هیچ محدودیت سنی برای ردیف کردن دندان‌ها وجود ندارد.  ارتودنسی می‌تواند علاوه بر زیباتر کردن لبخند شما از پوسیدگی دندان‌ها هم جلوگیری کند.

 

عقب نشینی لثه

حتی اگر دندان‌هایتان سفید و به‌ظاهر سالم باشند عقب نشینی لثه‌ها می‌تواند با نمایان کردن ریشه ی تیره ی دندان‌ها، که معمولا زیر خط لثه قرار دارد، لبخندتان را پیر نشان دهد. بیماری لثه باعث تحلیل رفتن لثه شده و منجر به ازدست رفتن استخوان زیر لثه می‌شود. اگر مقدار زیادی از استخوان بین دندان‌ها از بین برود ممکن است فضاهای کوچکی شبیه به مثلث سیاه بین دندان‌ ظاهر شوند. هنگامی که بیماری لثه شروع می‌شود، ضروری است که به کمک دندان‌پزشکتان و یا پریودُنتیست (متخصص لثه) اوضاع را تحت کنترل در آورید. تحلیل رفتن لثه ممکن است در دهان‌های سالمی که به خاطر مسواک زدن زیاد و یا نخ دندان کشیدن، تحریک شده‌اند هم اتفاق بیفتد. ژنتیک هم در این قضیه موثر است، برخی افراد نسبت به دیگران با بافت لثه ی نازک‌تر متولد می‌شوند. خوشبختانه راه‌هایی برای بازسازی هم بافت لثه و هم بافت استخوان وجود دارد.

پیوند لثه

دندان‌پزشک‌ها می‌توانند با استفاده از پیوند بافت لثه و استخوان،  لثه را بازسازی کنند، این یک روش معمول در کلینیک است که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. پیوند لثه می‌تواند با گرفتن بافت از یک نقطه و انتقال آن به نقطه ی مورد نظر انجام شود. امروزه به‌جای بافتِ خودِ فرد از بافت آزمایشگاهی هم می‌توان استفاده کرد، این امر در حال تبدیل شدن به یک روش متداول است.  اگر تحلیل رفتن لثه به اندازه‌ای نباشد که نیازمند پیوند بافت باشید، اما در عین حال تیرگی دندان شما در خط لثه نمایان باشد، می‌توانید از روش باندینگ برای بازسازی رنگ دندان استفاده کنید.

جوان تر شوید

گاهی‌اوقات ظاهر جذابی که مدنظر شماست، ممکن است نیازمند ترکیب چند روش با هم باشد. همچنین ممکن است راه‌های مختلفی برای داشتن لبخند دل‌خواهتان وجود داشته باشد.

این روش ها هرکدام نقاط مثبت و منفی دارند. برخی فاکتورهایی که شما برای سنجیدن این روش‌ها با هم نیاز دارید عبارت‌اند از: اثربخشیِ درمان، هزینه و دوام، و تأثیر آن روش بر لثه و دندان.  حین انجام این محاسبات ، در نظر داشته باشید که اگر هیچ کاری نکنید ممکن است هزینه‌های دیگری را متحمل شوید: به عنوان مثال نمی توانید آزادانه به اندازه‌ای که می‌خواهید لبخند بزنید، یا ممکن است مشکل با گذشت زمان بدتر شود و اگر بعدها بخواهید مشکل را حل کنید هزینه ی بیشتری خواهید پرداخت. ممکن است محاسبه ی عددی این هزینه‌ها آسان نباشد اما با این وجود هنوز وجود دارند.

می‌توانید با دندان‌پزشکتان در مورد هریک از این روش‌ها که در این مقاله بحث شد مشورت کنید. دندان پزشک می‌تواند اطلاعاتی را که نیاز دارید به شما بدهد و همچنین در انتخاب بهترین روش، به شما کمک کند. با کمک دندان پزشک می توانید به طرحی که دلخواهتان است نزدیک شوید و از سن واقعیتان جوان تر به نظر برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *