فلوراید

 

فلوراید چیست؟ فلوراید یک ماده ی معدنی است که به صورت طبیعی در مقادیر متفاوت و تقریبا در تمامی غذاها و آب یافت می‏شود. همچنین از فلوراید در بسیاری از محصولات دندان‏پزشکی مانند خمیردندان و دهان‏شویه استفاده می‏شود.

فلوراید چگونه به متوقف کردن پوسیدگی دندان کمک می‏کند؟

فلوراید به دو شیوه عمل می‏کند: به صورت موضعی و به صورت سیستمیک.

فلورایدهای موضعی (بدین معنا که فلوراید درست بر روی دندان قرار داده می‏شود) دندان‏هایی را که در دهان قرار دارند تقویت می‏کنند. هنگامی که فلوراید، سطح دندان‏ها را می‏شوید، به سطح بیرونی دندان اضافه می‏شود و باعث می‏شود حساسیت سطوح یا لایه‏ های بیرونی ریشه (با افزودن فلوراید به سطح معمولا نرم‏تر ریشه)  کمتر شود.

فلورایدهای سیستمیک، آنهایی هستند که از طریق غذا و آب خورده می‏شوند و هنگام تشکیل دندان، توسط بدن به کار گرفته می‏شوند. اگر در حین تشکیل دندان‏ها (۶ ماهگی تا ۶ سالگی) فلوراید به صورت منظم مصرف شود، به لایه مینایی (لایه بیرونی دندان) در خلال رشد دندان‏ها افزوده می‏شود و باعث می‏شود که یک دندان قوی‏ تر و مقاوم ‏تر در برابر پوسیدگی تشکیل شود. همچنین فلورایدهای سیستمیک به صورت موضعی نیز از دندان‏ها محافظت می‏کنند؛

فلوراید در بزاق دهان وجود دارد که همیشه با دندان‏ها در تماس است. فلوراید می‏تواند به دندان کمک کند تا در جایی که به وسیله اسیدها آسیب دیده است در اوایل فرآیند پوسیدگی، خودش را ترمیم کند.

از کجا می‏توانم فلوراید بگیرم؟

فلورایدهای موضعی در خمیردندان‏ها، دهان‏شویه ‏ها، ژل‏ها و وارنیش‏ ها موجود هستند که به صورت مستقیم بر روی دندان‏ها قرار می‏گیرند. معمولا در معاینات دندان‏پزشکی، از فلورایدهای موضعی برای کودکان استفاده می‏شود.

فلوراید موضعی یکی از بهترین شیوه‏ های تامین فلوراید برای دندان‏ها است. اگر شما یا کودکتان دچار پوسیدگی دندان شده‏اید و یا دندان‏هایی دارید که به سرما حساسند، ممکن است دندان‏پزشکتان محصولی به شما بدهد که نسبت به محصولات فروشگاهی، فلوراید بیشتری داشته باشد.

فلوراید سیستمیک در آب شهری که می‏نوشید موجود است که یا به صورت طبیعی فلوراید را در خود دارد و یا برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‏ها به آن فلوراید اضافه شده است. در جوامعی که آب مصرفیشان دارای فلوراید نیست، مردم می‏توانند آب معدنی هایی را بخرند که دارای فلوراید باشد یا اینکه دندان‏پزشک یا متخصص اطفال، ویتامین‏ها یا قرص‏های فلوراید را برای آنها و کودکانشان تجویز کند. به خاطر داشته باشید که برای آنکه فلوراید تاثیر سیستمیک داشته باشد، فلوراید باید قورت داده شود.

چه کسی از مزایای فلوراید بهره‏ مند می‏شود؟

همه می‏توانند از قابلیت فلوراید برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان‏ها بهره‏مند شوند. اگر جامعه‏ تان در حال بررسی فلورایددار کردن منبع آب خود است، حمایت از این تلاش‏ها می‏تواند نه تنها به شما و فرزندانتان، بلکه به تمام افراد جامعه کمک کند.

بیش از ۶۰ سال است که مزایای فلوراید شناخته شده‏  و بسیاری از سازمان‏های حرفه‏ای و سلامت شامل انجمن دندان‏پزشکی آمریکا، انجمن پزشکی آمریکا، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ، خدمات بهداشت عمومی و سازمان جهانی سلامت از آن حمایت می‏کنند. به هر حال همانند تمام مواد ، در این مورد نیز سطح ایمن (یعنی اندازه ای از فلوراید که برای سلامت کلی ما مفید هستند) و همچنین سطح نا ایمن که خوب نیستند وجود دارد. هنگامی که فلوراید بیش از حد مصرف شود، ممکن است یک بیماری به نام فلوئوروز دندان (dental fluorosis) به وجود بیاید. در عین اینکه فلوئوروز دندان مضر نیست، اما می‏تواند باعث شود که دندان‏های کودکی شما دچار لکه‏ های قهوه ‏ای یا سفید شوند.

والدین می‏ بایست از منابع فلوراید سیستمی آگاه باشند. اگر منبع آب منطقه‏ تان در سطح بهینه یا بسیار مناسبی فلورایددار شود تا از پوسیدگی دندان‏ها جلوگیری کند، آنگاه کودکانتان نباید از ویتامین‏های فلورایددار یا قرص‏های فلوراید استفاده کنند.

علاوه‏ براین، کودکان کم سن‏ وسال (آنهایی که نمی‏توانند پس از مسواک زدن دندان‏ها، آب دهانشان را به بیرون تف کنند) تنها می‏ بایست از مقداری به اندازه یک نخود خمیردندان فلوراید استفاده کنند به طوری که در صورت قورت دادن آب دهانشان هنگام مسواک، فلوراید بسیار زیادی وارد بدنشان نشود.

چه چیزی را باید به خاطر بسپاریم؟

فلوراید به تنهایی از پوسیدگی دندان‏ها جلوگیری نمی‏کند؛ فلوراید تنها یک بخش از آن چیزیست که برای دندان‏های قوی و بهداشت مناسب دهان و دندان لازم است.

حداقل دو بار در روز با یک خمیردندان فلورایددار دندان‏هایتان را مسواک بزنید

به صورت روزانه نخ دندان بکشید

یک وعده غذایی متوازن داشته باشید

سعی کنید خوردن میان‏ وعده‏ها بین وعده‏ های غذایی اصلی (به ویژه غذاهای شیرین و چسبنده) را محدود کنید

مرتب به دندان‏پزشکی مراجعه کنید و از توصیه‏ های دندان‏پزشک برای مراقبت دهان و دندان خانواده‏ تان تبعیت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *