سفید کردن دندان

 

 

اگر آرزوی دندانهای روشن تر و لبخند سفید تر دارید، با دندانپزشک خود مشورت نمایید تا ببینید امکان انجام درمان سفید کردن دندان برای شما وجود دارد.

چرا دندانهای ما تغییر رنگ می دهد و آیا سفید کردن دندان کمکی می کند؟

راحت ترین تغییر رنگ ها و لکه ها برای حذف، اغلب همان شایعترین ها می باشند. اینها نتیجه ی فاکتورهای خارجی هستند مانند نوشیدن قهوه و چای و سیگار کشیدن. همچنین ، دندانها با افزایش سن، تمایل به زرد شدن دارند که این به دلیل تغییراتی که درون عاج (لایه ی زیر مینای دندان) رخ می دهد و قابل دیده شدن از درون مینای دندان است.سفید کردن دندانها بر روی این نوع لکه ها،  اغلب موثر و موفقیت آمیز می باشد. انواع دیگر لکه ها به صورت اولیه از فاکتورهای داخلی بوجود می آیند، مانند لکه هایی که بدلیل استفاده از تتراسایکلین بوجود آمده اند یا لکه هایی که بدلیل استفاده ی زیاد از فلوراید در طی شکل گیری دندانها می باشد. این لکه ها به صورت تغییر رنگهای خاکستری و سیاه بوده و چون به دلیل این عوامل بوجود آمده اند ، سفید کردن آنها بسیار مشک می باشد.

سفید کردن دندانها مستلزم چه چیزهایی است؟

برای سفید کردن دندانها دو انتخاب وجود دارد که یکی سفید کردن در مطب و دومی سفید کردن دندانها در خانه می باشد. اغلب تولید کننده های مواد سفید کننده ی دندان از مواد مشابه استفاده می نمایند. کربامیدپراکساید ماده ای است که دقت آن قابل تغییر می باشد و به پروسه ی درمان و نحوه ی استفاده از آن بستگی دارد.

در مطب دندانپزشکی از ماده ی پر قدرت تر استفاده می شود، اما بسیار گران تر می باشد. این مواد دارای بیش از ۱۵% پراکسید دارند و می بایست فقط در مطب دندانپزشکی استفاده شوند چون به راحتی مانیتور می گردند.

راه درمان-درخانه به طور کلی برای کامل شدن، چندین روز تا چندین هفته زمان می برد تا اینکه به آرامی تغییر می نماید. برای این روش، دندانپزشک شما یک قالبگیری از دهان شما انجام می دهد تا یک تری اختصاصی بسازد تا بتوانید ماده ی سفید کننده را درون آن نگاه دارید. روش استفاده و نحوه ی قراردادن ماده درون تری و طول مدت نگاه داشتن تری دردهان در هر جلسه به شما داده می شود. معمولاً هر جلسه چند ساعتی طول می کشد.

در مورد محصولات OTC (دستگاه های سفید کننده دندان در خانه) و خمیردندان های سفید کننده :

در حالیکه تعداد بیشماری محصولات OTC وجود دارند که ادعا می نمایند دندانهای شما را سفید می کنند، با اینحال بهتر است پروسه ی درمان سفید کردن دندان تحت نظر یک دندانپزشک صورت گیرد، سفید کردن دندانها ممکن است برای شما توصیه نشود و دندانپزشک شما بهترین کسی است که در صورت سلامت دندانها و لثه ها و در صورت نیاز به سفید کردن دندانها آن را برای شما با اطمینان و با اثر بخشی، انجام می دهد. همچنین از آنجاییکه محصولات زیباییOTC ، مواد سفید کننده قابل تنظیم ندارند، لذا تحت نظارت سازمان های غذا و دارو نمی باشد. اگر تصمیم به استفاده از محصولات OTC دارید، از محصولی استفاده نمایید که از شرکت بزرگ، معتبر و شناخته شده باشد و سابقه ی ایمنی و کیفیت محصول را داشته باشد و همچنین از ماده ی پراکسید با درصد پایین استفاده کرده باشد و نتیجه ی درمان آن در زمان  طولانی تری نسبت به درمان دندانپزشک در مطب ، اتفاق افتد.

سیستم های OTC که متکی بر یک تری برای نگاه داشتن ماده ی سفید کننده می باشد، معمولاً تری آنها کاملاً با دهان بیمار انطباق ندارد تا از خروج مواد سفید کننده از داخل تری و رسیدن آن به لثه و بلع آن جلوگیری نماید.

خمیر دندانهای سفید کننده دندان غالباً ناچار به استفاده از مواد سایشی جهت تمیز و سفید نگاه داشتن دندانها می باشند. با اینحال استفاده مستمر از مواد سایشی زیاد بر روی مینای دندان باعث خوردگی مینا و کاهش شفافیت در طول زمان می گردد. اگر از این محصولات استفاده می کنید می بایست با مراقبت بیشتری از آنها استفاده نمایید. اگر خمیر دندانهای سفید کننده از ترکیبات پراکسید برای سفید کردن استفاده نمایند، بعد از مدتی از تماس خمیر دندان با دندانها ، به طور معمول خاصیت اثر سفید کنندگی کاهش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *