سالمندان

 

 

افزایش سن چگونه بر سلامت دهان اثر می گذارد؟

پروسه افزایش سن اغلب تغییرات نامحسوس یا مشهودی را در شرایط دندان و هان و لثه ایجاد می نماید که شامل :

سفید و تمیز نگاه داشتن دندانها: شکل گیری پلاک دندانی ، که یک لایه ی بی رنگ باکترایی است بر روی دندان، در سنین بالا تسریع می یابد. به علاوه ترمیم های قدیمی ممکن است ضعیف شوند یا ترک بردارند و اجازه دهند که پلاک دور لبه های ترمیم تجمع یابد و تمیز کردن آن نواحی را سخت تر سازند و درنتیجه احتمال ایجاد پوسیدگی افزایش یابد. همچنین رنگ دندانها ممکن است بدلیل تغییراتی که در طول افزایش سن رخ می دهد،  تیره تر می شوند. کاری که دندانپزشک می تواند انجام دهد: معاینات روزمره پیشگیری کننده توسط دندانپزشک می تواند به شما کمک کند که دندانها را تمیز نگه دارید و ترمیم هایتان را به خوبی تعویض نمایید. بعلاوه اگر ساختار دندانی سالمی داشته باشید، ممکن است دندانپزشک شما برایتان بلیچینگ( سفید کردن دندان ) انجام دهد که با این روش دندانهایتان جوانتر به نظر می آیند.

بیماریهای لثه: باکتریهای یافت شده در پلاک سمومی را ایجاد می نمایند که لثه  ها را تحریک و ملتهب می سازند و باعث جدا شدن لثه از سطح دندانها شده و در نهایت پاکت ایجاد می نمایند. اگر این پاکت ها درمان نشده بمانند ممکن است بیماری لثه به استخوانهای نگاه دارنده دندان آسیب رسانده و باعث لقی دندان گردد. دست دندان هایی که منطبق با فک نباشند، بهداشت نامناسب، بیماریها و برخی داروها ممکن است شدت بیماریهای لثه را افزایش دهند. کاری که دندانپزشک می تواند انجام دهد: معاینات روتین دندانپزشکی به شما کمک می کند تا پیشرفت بیماریهای لثه را کنترل نمایید و از آسیبهای آنها در امان بمانید.

با افزایش سن: لثه ها ممکن است از دندانها پایین تر بروند. این پروسه سبب نمایان شدن ریشه دندانها به محیط دهان و پلاک میکروبی شده و دندانها را در برابر دما حساستر و در برابر پوسیدگی آسیب پذیر تر می نماید.

خشکی دهان: خشکی دهان بدلیل کاهش جریان بزاق ایجاد می شود و باعث آسیب به دندان می گردد. کاهش جریان بزاق ممکن است بدلیل بیماریها  یا بدلیل عوارض داروهایی مثل آنتی هیستامین ها ، ضد احتقان ها، داروهای قلب و داروهای مدر باشد. کاهش جریان بزاق بر دندانها تاثیر می گذارد زیرا بزاق مانند یک ماده ی پاک کننده در دهان برای شستشوی اسید تولید شده توسط پلاک میکروبی ، می باشد. همچنین بزاق دارای مواد معدنی می باشد که به صورت پیوسته دندانها را شستشو داده و کمک می کند که محکم بمانند. اگر جریان بزاق ناکافی باشد، پوسیدگی دندانها به سادگی اتفاق می افتد. کاری که دندانپزشک می تواند انجام دهد: دندانپزشک شما می تواند متوجه شود که ” خشکی دهان ” برای شما اتفاق افتاده است یا نه و آیا بر سلامت دهان شما تاثیر می گذارد و پروتکلی رابرای شما تجویز نماید جهت پیشگیری از تاثیرات خشکی دهان.

چه کاری انجام دهم تا دهانم سالم بماند؟

به طور روتین به دندانپزشکی بروید. یک چکاپ طبق برنامه انجام دهید تا از مشکلاتی که بدلیل افزایش سن بروز می نماید پیشگیری کنید. دندانپزشکان کلینیک ما آموزش دیده اند تا تغییراتی که بر اثر شرایط دندان و لثه ایجاد می شود را به عنوان بخشی از معاینات روزمره رصد نمایند. درمان اولیه بیماریهای لثه و پوسیدگی ، نیاز به درمانهای وسیعی که ممکن است بدلیل بروز مشکلات لثه و دندان در طی افزایش سن رخ دهد را کاهش می دهد. بعلاوه:

مراقبتهای خوب در خانه به کاهش ایجاد پلاک میکروبی کمک می کند. با اینحال حتی با داشتن بهترین مراقبتها نمی توان به طور کامل از تشکیل شدن تارتار(پلاک های سخت) در دهان پیشگیری نمود. معاینات روتین دندانپزشکی جهت تمیز نگاه داشتن دندانها و بهبود سلامت دندانها ، نیاز می باشد.

استفاده روزانه از خمیردندان های حاوی فلوراید و سایر موادی که دندانپزشک به شما توصیه می نماید، می تواند مینای دندان را مقاوم نماید و پوسیدگی دندان را بخصوص در اطراف ریشه هایی که در معرض محیط دهان هستند، کاهش دهد.

ایمپلنت های دندانی، دندانهای مصنوعی و دیگر ترمیم ها ، انتخاب های دیگر می باشند. با پرکردن فضاهای بی دندانی یا جایگزین کردن دندانهای ناسالم ، دندانپزشک شما به شما کمک می کند که سطوح جویدنی سالم و منظم داشته باشید تا به راحتی غذا را بجوید و به راحتی لبخند در خور بزنید.

به عنوان بخشی از تیم مراقبت های سلامتی، دندانپزشک شما می تواند بیماریهایی را که نیازمند مراقبتهای پزشکی می باشد را تشخیص دهد. همچنین دندانپزشکان می توانند علائم اولیه دیابت، سرزانهای دهانی، یا عوارض شدید داروها و تداخلات آنها را در طی معاینه روتین دندانپزشکی تشخیص دهند. مهم است بدانید که شرایط پزشکی شما تاثیر بسیار زیادی در انجام درمان دندانپزشکی دارد. بیماران دارای شرایط قلبی یا فشار خون بالا ممکن است نیازمند پروفیلاکسی(پیش دارو درمانی) و یا تغییراتی در داروهای مصرفی روزانه قبل از انجام درمان قطعی دندانپزشکی باشد. در مورد این شرایط می بایست با دندانپزشک خود در طی معاینات روزمره مشورت نمایید.

آیا سلامت دندانی ارزش این همه هزینه را دارد؟

بله. هزینه ها غالباً تصمیم گیری در انتخاب اینکه از دندانها ، دهان و لثه مراقبت نکنید را درگیر می کنند. این اتفاق باعث ناراحتی یا درد، محدودیت در تغذیه که نهایتا منجر به کاهش کیفیت غذای دریافتی می شود، و لبخند خودآگاه می گردد. علاوه بر این سلامت دهان به عنون بخش مهمی از سلامت عمومی شناخته می شود. بیماریهای لثه به دیگر شرایط سلامتی شامل بیماریهای قلبی و دیابت نیز مرتبط می باشند. تصمیم گیری در مورد سلامت نگاه داشتن دهان و دندان در اصل تصمیم گیری برای پشتیبانی از سلامت کلی شما می باشد. خبر خوب آن که به کمک دندانپزشکان کلینیک ما شما می توانید طرح درمانی که برای دستیابی شما به کیفیت بالای سلامت با حداقل هزینه باشد را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *