اورژانس دندانپزشکی

 

صدمات دهانی بسیار دردناک می باشند و می بایست بسیار سریع توسط دندانپزشک درمان گردند. اورژانسهای دندان ممکن است شامل دندانهایی باشد که از دهان بیرون افتاده اند یا دندانهایی که از جای خود اندکی بیرون آمده اند یا دندانهایی که شکسته اند، یا حتی گاهی بریدگیهایی را شامل شود که در ناحیه ی گونه، لثه و لب ها اتفاق می افتد.

 

دندانهای بیرون افتاده:

در مواقع اورژانس که یک دندان بیرون می افتد شما می بایست:

-سعی کنید دندان را پیدا کنید.

-بلافاصله با دندانپزشک تماس بگیرید تا شما را معاینه نماید.

-به آرامی دندان را بشویید اما هرگز آن را جهت حذف دبری ها و کثیفی های روی آن با چیزی مالش ندهید.

-دندان تمیز شده را دردهان خود ، مابین گونه و لثه نگاه دارید.

-هرگز تلاش نکنید که که دندان را در ساکت دندان قرار دهید. ممکن است باعث آسیب های بعدی گردد.

-هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه نمایید. اگر در حدود نیم ساعت از ضربه گذشته باشد ممکن است بتوان دندان را دوباره در جای خود قرار داد.

-اگر نمی توانید دندان را در دهان بیمار ضربه دیده نگاه دارید، (مثلاً کودکان) دندان را در یک پارچه یا گاز تمیز بپیچید و در شیر غوطه ور نمایید.

 

 

دندانهای از جا درآمده:

اگر دندان از محل خود فشرده شود(به داخل یا به خارج) می بایست بلافاصله با فشار بسیار سبک انگشت، به محل نرمال خود راهنمایی شود.هرگز دندان را به زور به داخل ساک دندان فشار ندهید.دندان را در محل به وسیله ی یک گاز یا دستمال مرطوب نگاه دارید. این موضوع حیاتی است که دندانپزشک به سرعت دندان شما را معاینه نماید.

 

دندان های شکسته:

 

چگونگی درمان یک دندان شکسته به میزان شکستگی آن بستگی دارد. بلافاصله پس از شکستگی دندان ، می بایست توسط یک دندانپزشک مورد معاینه قرار گیرید.

شکستگی خفیف : شکستگی های خیلی خفیف را دندانپزشک می تواند با یک دیسک پرداخت تصحیح نماید و یا حتی دندان را دست نخورده باقی بگذارد. راه انتخابی دیگر آن است که دندان را با کامپوزیت ترمیم نماید که در اینصورت می بایست تا چند روز از دندان مراقبت به عمل آید.

شکستگی متوسط: ضربه به مینای دندان یا عاج دندان و یا پالپ دندان. اگر پالپ دندان به طور دائم آسیبی ندیده باشد، راه های متعددی برای ترمیم دندان و برگرداندن آن به شکل طبیعی توسط دندانپزشک وجود دارد، که شامل قرار دادن روکش کامل بر روی دندان می باشد. اما اگر پالپ دندان آسیب دیده باشد، درمانهای دیگر نیز مورد نیاز می باشد.

شکستگی شدید: ممکن است به معنی دندان تروماتیزه با شانس پایین بهبودی باشد. با اینحال درمانهای مختلف دندانپزشکی جهت برگرداندن دندان، حتی در صورت شکستگی های شدید، وجود دارد و می بایست به سرعت با یک دندانپزشک جهت تصمیم گیری نهایی مشورت نمایید.

صدمه به بافت های نرم دهان:

صدمات به بافت های نرم دهان شامل پارگی ها، زخم های سوراخ شده و پارگی های روی گونه یا لب یا زبان می باشد. زخم می بایست بلافاصله تمیز شود و فرد صدمه دیده به اورژانس جهت ترمیم زخم برده شود. خونریزی ناشی از پارگی زبان را با کشیدن زبان به جلو  و استفاده از یک گاز جهت فشار بر روی ناحیه ی زخم ، می توان کاهش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *