آنچه که باید قبل از مراجعه به دندانپزشکی بدانید

 

راهنمای بیماران دندانپزشکی

اغلب بیماران با دندانپزشکان عمومی آشنا هستند. دندانپزشکان عمومی می توانند خدماتی در محدوده ی معاینات دندانپزشکی تا جراحی های دندانی انجام دهند. دندانپزشکان ممکن است درجه DDS یا DMD دریافت نماید که بین این دو بدلیل استانداردهای موجود در دانشگاه، تفاوت چندانی ندارد.

اغلب درمانهای دندانی ، توسط دندانپزشک عمومی قابل ارائه می باشد اما اگر دندانپزشک احساس کند که نیاز به درمان توسط دندانپزشک متخصص می باشد، شما را به متخصص ارجاع می دهد.

در کلینیک های دندانپزشکی تخصصی این تخصص ها قابل ارجاع می باشد:

– اندودانتیست : پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریها، ضربه ها و پوسیدگیهای بافت نرم دندان(کانال عصبی دندان)

– جراح فک و صورت : درمان جراحات و بدشکلیهای فکی، کشیدن دندانها و جراحی های دندان، فک و صورت

– ارتودونتیست: قراردادن دستگاه های تصحیح کننده مانند Brace  جهت منظم نمودن دندانها و بهبود سلامت دندانها و ظاهر دهان و دندان.

دندانپزشک کودکان: متخصص در درمانهای دندانی و دهانی خاص کودکان از بدو تولد تا نوجوانی

پریودانتیست: درمان بیماریهای لثه و انساج دهان و دندان

پروستودونتیست: طراحی و قرار دادن روکش های دندانی و دنچرهای دهانی.

متخصص بهداشت جامعه نگر: بررسی و اجرای برنامه های بهداشت دهان و دندان جامعه شامل آموزشهای جامعه نگر در پیشگیری از بیماریهای دهان و دندان.

در کلینیک دندانپزشکی، یک تیم دندانپزشکی کامل شامل افراد ذیل می باشند :

  1. دندانپزشک : دندانپزشک در تیم دندانپزشکی، مسوول تمام مواردی است که در مطب یا کلینیک رخ می دهد. تنها دندانپزشک دارای مدرک و آموزش دیده، اجازه ی تشخیص درمان جهت مشکل سلامت دهان و دندان بیمار و طراحی درمان یا تجویز دارو را دارد. تحت نظارت او، دندانپزشک می تواندمراحلی از درمان را به سایر افراد دوره دیده در تیم دندانپزشکی بسپارد.
  2. بهداشتکار دهان و دندان: کارشناس بهداشت دهان و دندان از دانش و مهارت خود جهت ارزیابی بیماریهای دهان و دندان، جرمگیری دندانها و بروساژ برای کمک به سلامت لثه ها و همچنین به کارگیری داروهای پیشگیری کننده از پوسیدگی دندانها و در کل خدمات در جهت بهبود سلامت دهان و دندان، استفاده می نماید.
  3. دستیار دندانپزشک: زیر نظر دندانپزشک، یک دستیار آموزش دیده می تواند بیماران را برای دریافت خدمات دندانپزشکی آماده کند، مواد و تجهیزات دندانپزشکی مورد نیاز درمان را آماده نماید، با دندانپزشک در طول درمان همکاری نماید و گرافی x-ray تهیه نماید.
  4. مدیر داخلی: علاوه بر امور جاری کلینیک شما را در امور مختلف بیمه ای و یا اطلاعات هزینه ای یاری می رساند و انتقادات و پیشنهادات شما را با روی باز دریافت می نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *