آمالگام

 

آمالگام

 

آمالگام یک ماده ی پر کننده ی بادوام و مطمئن می باشد. آمالگام دندانپزشکی به عنوان یک ماده ی ترمیم کننده ی دندانها که چند کاره و ایمن و پایدار مورد ملاحظه قرار گرفته است که به مدت ۱۵۰ سال است که برای بیش از ۱۰۰ میلیون امریکایی مورد استفاده قرار گرفته است. آمالگام دندانپزشکی مخلوطی از فلزاتی از قبیل جیوه، نقره، مس و قلع می باشد که به صورت شیمیایی پیوند خورده و به یک ماده مطمئن و پایدار تبدیل می شود.

نگرانی در مورد محتوای جیوه ی آمالگام بی اساس است. آمالگام دندانی بسیار مورد تحقیق قرارگرفته است و مواردی از ایمنی و تاثیر گذار بودن آن منتشر گردیده است. اداره دارو وغذای امریکا،اداره سلامت عمومی امریکا، سازمان بهداشت جهانی، مرکز کنترل و پیشگیری بیماریهای امریکا، انیستیتیو سلامت ملی، مرکز تحقیقات سروگردن و دندان امریکا بر اساس مدارک علمی گسترده با آمالگام دندانپزشکی به عنوان یک ماده ی پرکننده ی دندان ایمن و تاثیر گذار موافق می باشند. این مراکز و سازمانهای سلامت عمومی همچنان در حال بررسی مقالات  و تحقیقات در جهت اطمینان از ایمنی عمومی آمالگام می باشند. با اینحال هیچ مدرک علمی معتبری که نشان دهد آمالگامی که به عنوان ماده پرکننده ی دندان استفاده می شود برای بیماران مضر است، وجود ندارد.

جیوه ی موجود در آب که می تواند در  ماهی ها باشد و با خوردن بیش از حد آن، باعث بروز مشکلات سلامتی گردد، با نوع جیوه ی موجود در آمالگام متفاوت می باشد. جیوه موجود در آمالگام  متصل یا جدا شده از درون حفره ی ترمیمی می باشد. تحقیقات بی شمار نشان داده اند که سطح جیوه در افرادی که ترمیم آمالگام در دهان دارند پایینتر از نقطه ای است که ممکن است مشکلات سلامتی ایجاد نماید.

سازمان بهداشت جهانی و فدراسیون دندانپزشکی جهانی خاطر نشان ساخته اند که ” هیچ تحقیق مبتنی بر شواهد، تاثیر پذیری بر سلامتی را از سوی ترمیم های آمالگام به ثبت نرسانده است. ترمیم های آمالگام کم هزینه و پایدار می باشند و فقط هم رنگ دندان نیستند”.

بر اساس گزارشات بیماران” همانگونه که ما از تحقیقات می دانیم، آمالگام نقره ای هیچگونه خطری برای شما ندارد. اگر نیاز به ترمیم برای دندانهای عقبی خود دارید ، آمالگام هنوز هم ارزانترین درمان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *